Kitap Yavru Kedilerde Pire Ve Kene Temizleme Yöntemleri

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Kedi, cinsine göre küçük veya büyük, tüylü, evcilleştirilmiş, etobur memeli hayvandır. Yavru kedilere bulaşan pire ve keneler, kan emerek parazit, anemi, kan hücresi, ıyme gibi birçok hastalığa neden olabilirler. Pire ve keneleri yok etmek için kullanılacak ilaçlar yavru kediye zarar verebilir. Kedinize zarar vermek istemiyorsanız, yavru kedilerde pire ve kene temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Pire, siphonaptera takımını oluşturan kanatsız, kan emici 1.600 böcek türünden biridir. Kene, örümceğimseler sınıfının akarlar alt sınıfından eklem bacaklı monotipik takımı ve onun üst familyasından olan kan emici böcektir.

Pire Tarağı

Yavru kedilerde pire ve kene temizlemek için kullanılacak, en kolay ve etkili yöntemlerden birincisi pire tarağı kullanmaktır. İnternetten ve petshoplardan kedi tarağı satın alabilirsiniz. Yavru kedinizin üşütüp hasta olmasını istemiyorsanız, pire tarağını sıcak ortamda kullanmanızı öneririz.

Bir kaseye sıcak su ve bir yemek kaşığı sıvı deterjan ekleyin.

Pire tarağını suya batırarak karıştırın.

Yavru kedinizi pire tarağını kullanarak tarayın. Tarağı tekrar deterjanlı suya bandırın.

Pireleri öldürmek için biraz su ekleyip, karıştırın.

Banyo Yağı

Boş bir sprey kutusuna ılık su ve banyo yağı ekleyin.

Oluşturduğunuz bu karışımı yavru kedinizin üstüne sıkın.

Pire tarağı ile yavru kedinizi tarayın.

Çıkan pireleri çift taraflı bantın üzerine bırakın.

Pire İlacı

Pire ilacı kullanmak, yavru kedilere ciddi zarar verir. Bu durum ölüm ile sonuçlanabilir. Yavru kedinizin aylık dönemine göre, veterinere danışarak pire ilacı kullanabilirsiniz. Yeni doğmuş yavru kedilerde oluşan pireler zararsız olduğundan, el ile temizlenir. Kediniz 8 haftalık olduysa, pire ilacı kullanabilirsiniz.

Pire ilacını kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Kedinizin yalayamayacağı yerlere pire ilacını sürebilirsiniz. Bu durumda en uygun bölgeler; ense ve kulak arkasıdır. İlacı veterinerin söylediği aralıklarla kullanın. Alerjik reaksiyonlara izin vermemek için, yavru kedinizi yıkayabilirsiniz.

Cımbız Kullanımı

Yavru kedinizde gördüğünüz keneleri cımbız ile alabilirsiniz. Cımbız ile keneleri yakalarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Bunlardan bir tanesini keneyi bastırarak öldürmeyin. Kenenin kafasından tutarak çekin. Keneler yavru kedinizi ısırıp, başka bir bölgeye geçmiş olabilir. Kene ısırıklarının acısını hafifletmek için, antiseptik sürebilirsiniz.

Ellerinize eldiven takın.

Cımbız ile keneleri yakalayın.

Yakaladığınız keneleri alkol içeren bir kavanozun içine bırakarak ölmesini sağlayın.

Keneleri alıp, antiseptik sürmenize rağmen yavru kedinizde ateş, ishal, halsizlik ve mama yememe gibi durumlarıyla karşılaşırsanız, veterinere başvurunuz.

Yavru Kedilerde Pire Temizliği Sonrası Evde Neler Yapılmalıdır?

Yavru kedinizde pire temizledikten sonra, evinizin temizliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Kedinizin temas ettiği yerleri elektrik süpürgesiyle süpürün. Yastık kılıfı, örtü, kumaş gibi eşyalarınızı çamaşır makinesinde yıkayın. Veterinerlerden haşere öldürücü ilaç alın. Bu ilacı evinizin her alanına sıkın.

Yavru kedinizi çok fazla dışarı salmayın. Dışarı saldıktan sonra, yavru kedinizi tekrar eve alırken pire ve kene kontrolü yapın. Kediniz büyüdüğü takdirde ilaç kullanabilirsiniz. Halı, mobilya, saklama bölgeleri, perde gibi yerler kene ve pirelerin yaşayacağı yerler olarak bilinir. Evinizi temizlerken pire ve kenelerin yaşayacağı yerleri sıklıkla temizleyin. Bahçeli bir eve sahipseniz, bahçe temizliğine özen gösterin.
 

dvrzener

New member
Kullanıcı
Bu pire cinsi böcekler yüzünden kaç mobilyam aşındı kaç beyaz eşyam bozuldu da günlerce beyaz eşya tamircisi aradım bilemezsiniz. En sonunda ilaçlama fabrikası ile işi çözüme ulaştırdım. Çözüme giden en kesin yol buymuş arkadaşlar haberiniz olsun.