Kitap Yaratıcı İnsanların 8 Özelliği

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Yaratıcı İnsanların 8 Özelliği
İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber akıllı cihazların kullanımı fazlasıyla arttı ve insanlar hayal güçlerini bir şeyler üretmek yerine düşüncelerini boş şeylerle meşgul etmeyi tercih ettiler. Günümüzde çoğu insan böyle maalesef. Bu durumun farkında olan ve bir şeyler üretmek isteyen insanlar da var. Yaratıcı yetenekleri öne çıkarmak için kendilerini zorlayarak harika eserler ortaya çıkarırlar. İşte yaratıcı insanların 8 özelliği…

1)Otorite ile Problemler
Yaratıcı insanların çalıştıkları işyerinde müdürü ile veya aile büyükleriyle problemleri vardır. Kendilerine özel bir çalışma metotları olduğundan dolayı kurallarla yaşamayı pek tercih etmezler. Kuralları bozmak için yeteneklerini en üst düzeyde göstermeye çalışırlar.

2)Uyumsuzluk
İnsanlarla takım çalışması yapmak veya uyum halinde hareket etmek işlerin daha çözümün kolaylaştırır. Ancak taratıcı insanlar toplum içinde pek fazla bulunmazlar. Kendilerine has bir hayat biçimleri olduklarından dolayı toplum tarafından yok sayılırlar ve kıskanırlar. Ayrıca çoğu yaratıcı insan yalnız kalma eğilimindedir. Toplum ile ortak hareket eden insanlar aynı kurallara uyar, birbirine benzer kıyafetler giyer. Atasözünde var bu olayın açıklaması, üzüm üzüme baka baka kararır.

3)Problem Çözmeyi Sevmek
Kendi hayatlarından ki problemleri ve diğer insanların sorunlarını çözmeyi çok severler. Problem çözme de üstlerine yoktur. Akılları problem çözmekten başka bir şey düşünmez. Bir problemi çözemedikleri zamanda saplantı haline getirip uykusuz geceler geçirebilirler.

4)Öz Eleştiri Yapabilme
Kendilerine ait bir hata gördükleri zaman veya hayatları yanlış bir yöne gittiklerini anladıklarında kendisine öz eleştiri yapabilirler. İnsanın kendisine öz eleştiri yapabilmesi çok zordur. Çünkü ilk kendisini bilmesi, kendisine yalanlardan kaçmamak sürekli olarak dürüst olması ve en önemlisi de kendisinin düşmanı olduğu bilmesidir.

5)Merak
Yaratıcı bir insanda çocuk merakı vardır, Her şeyi en ince detayına kadar öğrenmek ister. Bu yüzden birçok dalda uzmanlaşır ve topluma örnek olmak için kullanır.

6)Sürekli Not Tutmak
Derinlemesine öğrenme çabasına girer. Bu yüzden öğrendiği bir dersi veya bir eserin nasıl anlatıldığın, ana düşüncesi ve hataları hakkında not tutar. Not tutmak odaklanmayı artırır ve öğrenmeyi kalıcı hale getirir.

7)Sıradan Şeylerde Güzellik Bulmak
Çoğu çok eşya ile mutlu olur ve büyük bir oyunun peşinde koşar. Bunun tam tersi yaratıcılık sıradan şeylerin içindedir ve yaratıcık yeteneğine sahip insanlar bunu bildiğinden dolayı sıradan şeylerle mutlu olmaktadır.

8)Reddedilmekten Korkmama
Çoğu insan reddedilmekten kurtulma korkar ve bu yüzden insanlarla ilişkileri biraz zayıftır. Tam tersi aksine yaratıcı insanlar, kendilerini gibi davranmayı severler ve karakterlerinden ödün vermezler. Kendine saygısından ve güveni tam olduğundan dolayı herkesle konuşmaya ve vakit geçirmeye çalışır. İnsanlar tarafından reddedilmesi de pek umurunda değildir.