WeChat WeChat Yasağı Mahkeme Kararı Sonrasında Engellendi

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Geçtiğimiz zamanlarda ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan bir karar ile TikTok ve WeChat uygulamaları için 20 Eylül’den sonra erişim engeli olacağı belirtilmişti. Ancak WeChat yasağı ile ilgili karar, mahkeme tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine yasak resmi olarak yürürlüğe sokulmadı.

WeChat ortağı (İng. WeChat Alliance) isimli bir grup WeChat kullanıcısı, geçen ay içinde yasak kararıyla ilgili bir dava başvurusu yapmıştı. Davanın nedeni olarak, WeChat yasağının kullanıcı özgürlüğünü ve haklarını ihlal etmesi olarak gösterildi. Bilindiği gibi Çin’de WhatsApp uygulamasına erişim yasağı bulunuyor. Bu yasakla, Amerika’da yaşamını sürdüren Çinli ve Çin kökenli vatandaşların ülkelerinde yaşayan ailesi ve arkadaşlarıyla görüşmelerinin engellendiği öne sürülmüştü.

ABD’li Yargıcı Laurel Beeler, San Fransisco’da yapılan davada, WeChat uygulamasının yasaklanmasıyla ilgili karara itiraz ederek reddetti. Bunun üzerine Trump hükümetinin yapmak istediği WeChat yasağı askıya alınmış oldu. Beeler, ulusal güvenlikle ilgili problemlerin ve Çin hükümetine ait çalışmaların bu konuda endişeler meydana getirdiğini belirtti. Ancak WeChat uygulamasının tüm ABD vatandaşları için yasaklanıyor olmasının, ulusal güvenlik ile ilgili problemleri ve endişeleri ortadan kaldıracağına dair oldukça fazla kanıt olduğunu ifade etti.

WeChat Yasağı için Alternatif Çözümler Sunuldu
Yargıç Beeler, yasak ile ilgili alternatif çözümler sundu. Tüm Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları için yasaklanması yerine, hükümet adına çalışan personellerin WeChat uygulamasına erişimlerinin yasaklanması bir alternatif olacağını ifade etti. Ayrıca hükümetin çıkarları neticesinde, bir iletişim kanalını tam anlamıyla ortadan kaldırmanın ani bir şekilde oluşabilecek bir şey olmadığını, üzerinde detaylı bir şekilde düşülerek konuşulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu karardan sonra WeChat uygulamasıyla ilgili yasak kararı geçici olarak askıya alındı. Konuyla alakalı WeChat İttifakı da bir yorum yaptı. Birleşik Devletler’de yer alan milyonlarca WeChat kullanıcısı için, zorluklarla kazanılmış oldukça önemli bir zafer olduğunu ifade etti.

ABD Ticaret Bakanlığı geçen Cuma günü, WeChat ve TikTok uygulamalarının 20 Eylül’den sonra yasaklanacağı ile ilgili bir duyuru yapmıştı. Ancak son günlerde çıkan başka bir kararla süreç TikTok için bir hafta daha erteleme kararı aldı. Walmart ve Oracle şirketleri ile olası bir şirket kurma sürecinde olan TikTok’un, 27 Eylül tarihine kadar erişim engeli olmayacağını açıklandı.

Yasağın engellenmesi ile ilgili Ticaret Bakanlığı tarafından henüz bir yanıt gelmedi.

Bu kararla beraber Ticaret Bakanlığı’nın açıklamış olduğu yasakların her ikisi de gününde yapılmamış oldu. WeChat ve TikTok uygulamalarına ABD sınırlarında erişimin engellenmesi beklenirken sürecin uzaması, ABD Başkan Trump’ı pek mutlu etmeyecek gibi görünüyor.
 

dvrzener

New member
Kullanıcı
Tiktok ve bazı uygulamaların birçok ülkede yasaklanmasının temel nedenlerinden biri insanların tiktok keşfete düşme adına insanı ve toplumsal değerlerinden uzaklaşıp videolar kayda alması ve geriye kalan izleyici kitlesini olumsuz yönde etkilemesidir.
Böyle bir durumda böyle bir kararı olumsuz olarak eleştirmek pek de olgun bir aklın yapabileceği bir iş değil. Sorun şöyle düzeltilebilir:
Toplum ahlakından uzak videolar yerine gerçekten kaliteli videolar tiktok keşfete düşme açısından diğer videolara nazaran önde tutulursa sorun çözülecek ve kötü videolar yerine eğitici videolar izleyebileceğiz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: