WeChat WeChat Nedir, Güvenli mi?

GitLink

Active member
Kullanıcı
WeChat nedir sorusunun cevabı özellikle son zamanlarda bu uygulamaya olan yoğun ilginin farkına varan kullanıcılar tarafından çok merak edilmeye başlandı. Uygulamanın aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor. Dünya çapında en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir.

Bu yazının sonunda WeChat ile ilgili kafanıza takılan ne kadar soru varsa bunların cevabını öğreneceksiniz.

WeChat Nedir, Ne İşe Yarar?
WeChat 2011 yılında piyasaya sürülen bir mesajlaşma uygulamasıdır. İnsanlarla iletişim hâlinde kalmanızı sağlar. Tencent’e ait uygulama, ilk piyasaya sürüldüğü günden bugüne kadar inanılmaz bir şekilde gelişti ve sosyal ağların en önemli ortak özelliklerine sahip oldu.

Facebook gibi siteler Çin’de yasaklı olduğundan Çin’de yaşamakta olan internet kullanıcıları da iş arkadaşları ve iş birliği gibi amaçlar doğrultusunda WeChat’i kullanıyor. Türkiye’de ya da Amerika Birleşik Devletleri’nde ne kadar çok kullanıcı WhatsApp kullanıyorsa Çin’de de o kadar çok kullanıcı WeChat kullanıyor.

Uygulama, metin tabanlı sohbetin yanı sıra sesli ve görüntülü arama yapma gibi WhatsApp’ta yer alan birçok özelliğe sahiptir. WhatsApp’ın aksine bu uygulamada arkadaşlarınızla mini oyunlar oynayabilirsiniz. Facebook Messenger kullanıyorsanız bu oyunlara aşina olacaksınızdır. Ayrıca WhatsApp’taki durum özelliğini de kullanıcılara sunuyor.

WeChat Ücretli mi?
Hayır, WeChat’i indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir. Bunun için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok ama uygulamanın hakkınızda hangi bilgileri topladığını bilmeniz gerekiyor.

WeChat Güvenli mi?


WeChat Güvenli mi?
WeChat ne yazık ki Signal kadar güvenli bir mesajlaşma uygulaması değildir. Uygulamada uçtan uca şifreleme gibi bir şifreleme standardı kullanılmıyor. Uygulama bunun yerine TLS protokolünü kullanıyor. Başka bir deyişle veri kullanıcı ile WeChat’in sunucusu arasında şifreleniyor.

Uygulama her ne kadar özel bir şirkete ait olsa da Çin hükûmetine bağlı olarak hareket ediyor. Çin’deki kullanıcıların faaliyetleri bu uygulama ile izlenebilir ve hatta Çin’deki kullanıcıların sosyal kredi puanı düşürülebilir.

İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy A Serisi Akıllı Telefonlarının Özellikleri ve Fiyatı
Uygulama kim olduğunuz, telefon numaranız, alışkanlıklarınız, çalıştığınız yer, gezdiğiniz yerler, arkadaşlarınız ve çok daha fazlası hakkında bilgi toplar.

Bu kadar çok bilginin toplanması karşısında doğal olarak güvenlik endişeleriniz olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde de bu güvenlik sorunları yüzünden WeChat birçok eyalette yasaklanmıştı.

WeChat İndir
WeChat nasıl indirilir diye soruyorsanız uygulamayı WeChat’in Play Store sayfasından ya da WeChat’in App Store sayfasından indirebilirsiniz.