WeChat Wechat Ne Zaman Çıktı?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
21 Ocak 2011'de dünya, teknoloji alanında daha önce hiç olmadığı kadar devrim yaratan bir mesajlaşma uygulamasına tanık oldu. Çin asıllı holding Tencent tarafından geliştirilen bu uygulama kısa sürede en büyük ve en güçlü dijital mesajlaşma uygulamalarından biri olduğu ortaya çıktı. Ama WeChat ilk etapta nasıl gelişti ve dünyanın en büyük mesajlaşma platformlarından biri olmayı nasıl başardı? Önümüzdeki birkaç bölümde açıklayacağız. Okudukça, WeChat hakkında her zaman bilmek istediğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

İlk Dönemler

WeChat kendisini sosyal medya endüstrisinde önde gelen bir isim olarak kurmayı başarmış olsa da, mütevazi başlangıçlardan adil bir pay aldı. Uygulama ilk Guangzhou Çin kenti genelinde küçük bir Tencent ofisinde kavramsallaştırıldı. İlginçtir ki, bu ofis Shenzhen'deki resmi merkezden çok uzaktı ve projeyi ele alan küçük ekip sayıca oldukça azdı. Neyse ki, çabaları karşılık verdi ve Zhang Xiaolong tarafından yönetilen bu ekip kısa süre sonra ilk dijital mesajlaşma uygulamasını 2011'de başlattı.

Bu noktada, ekip küçük olmasına rağmen, Tencent'in Çin'de zaten bir sosyal medya devi olduğunu belirtmek önemlidir. En çok 780 milyondan fazla aktif kullanıcı (2011 başında) tabanı tarafından desteklenen MSN tarzı anlık mesajlaşma QQ'ları ile biliniyorlardı. QQ uygulaması, şirketin geleneksel PC ağı ve oyun imparatorluğundan çok ihtiyaç duyulan bir 'kırılma' olarak hizmet verdiği için sektörde iyi karşılandı.

WeChat’in erken gelişmesiyle birlikte, Çin'in önde gelen sosyal medya devi olarak konumlarını güçlendirdiler. Ancak popüler düşüncenin aksine, bu uygulama yeni başlayan aşamasında aynı arayüze sahip değildi.

WeChat Lansmanı

Bu sosyal medya uygulaması, ilk günlerinde WeChat olarak bile adlandırılmamıştı. 2011 yılında, lansman sırasında şirketin o zamanki CEO'su Ma Huateng tarafından verilen bir isim olan Weixin olarak biliniyordu. Henüz bir İngilizce adı belirlenmemişti ve lansmanının ardından gelen dedikodulara rağmen, sadece bir tane önde gelen haber kaynağı büyük başlangıcı rapor etmeyi başardı. Çince ismini çeviren ve “Mikro Harfler” olarak adlandıran da bu şirketti.

Sohbet söz konusu olduğunda bu noktada, Çin'in zaten oldukça popüler olduğunu kanıtlayan çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarına sahip üç Telekom şirketi olduğunu belirtmek ilginçtir. Ancak Tencent, düzenli iletişimin ortasında duran telekomünikasyon engellerini azaltarak bir adım öne çıkmak istedi. Bu yüzden mevcut SMS sistemini bozmayı başaran bir sohbet uygulaması geliştirdiler. Geleneksel metin mesajlarının aksine, uygulaması mobil operatörlerden bağımsız olarak her telefonda çalışır.

Weixin'in bu lansmanı, Whatsapp ve Kik'in faaliyete geçmesinden hemen sonraydı. Her iki çevrimiçi mesajlaşma platformu da büyük bir çekiş kazandığından, Weixin de işleri için aynı kaderi bekledi. İlk yinelemeleri metin mesajları, ses klibi mesajları ve fotoğraf göndermenin temel özellikleriyle geldi.

Video Klip Mesajı

Tencent'in diğer ürünlerindeki mükemmel özelliklere zaten aşina iseniz, WeChat'ın minimalist bölgelerinde yeterince uzun süre kalmayacağını önceden tahmin etmiş olabilirsiniz. Beklentilere cevap verip şirket lansmanlarından sadece yedi ay sonra video kliplerinin özelliğini geliştirdi. Bu özelliği hemen, yakındaki kullanıcıları bulmanıza olanak tanıyan yakındaki işlevi izledi.