Televizyon SİNEMA SALONLARINA TALEP HEP İNİŞLİ ÇIKIŞLI OLDU

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
sinema salonları.jpg


Yeşilçam sineması sinema salonlarını doldurup taşırırdı. Hala daha evde televizyonlarımızda izlediğimiz Yeşilçam filmlerinin televizyonlarda en çok izlenen saatlerde yayınlandığına dikkat edersek, sinema salonlarında bu filmleri izleme şansı bulanları kıskanmamak pek elde değil gibi gözüküyor. Siyah beyaz, savaş, komedi, arabesk, erotik ve hatta western filmlerinin bile çeşitli dönemlerde izlenebilir olduğunu biliyoruz. İşte bu yükseklerde gezen izleyici sayısı erotik filmlerin sinema salonlarına gelmesiyle birlikte azalarak sinema severleri salonlardan uzaklaştırdı. Tekrar ivme kazanarak dolmaya başlayan sinema salonları 90 lı yılların ortasından sonra yenilenen yönetmen, senarist ve çekim kaliteleriyle Hollywood ile yarışır hale geldiğini gözlemledik. Yüksek bütçeli filmler, yüksek gişeleri de beraberinde getirmiştir.

DİJİTAL YAYIN PLATFORMLARI YENİ BİR DÖNEME GEÇİŞİN GÖSTERGESİ

İnişli çıkışlı seyreden sinema salonlarının belki de en önemli sınavı günümüzde verilecek gibi görünüyor. Netflix, puhu TV, BLU TV, ve yolda olduğu söylenen bir çok dijital yayın platformu en kaliteli yapımları aylık belli ve düşük ödemelerle kişilerin evlerine kadar getirebiliyor. Kişiler evlerine kadar gelen sinema kalitesinde yeni yapım filmleri tek tıkla izleyebiliyor, dizileri de bir sezonu bir kerede yüklendiği için seri ve dikkatli bir şekilde bu platformlar sayesinde takip edebiliyor. Gelişen teknoloji ses ve görüntü sistemlerinin en iyisi evlerimize kadar geldiğinden, kişiler kendilerine has sinema salonlarını evlerinde oluşturabilecek duruma gelmiş gibi gözüküyor. Yüksek bütçeli dizi ve filmleri evlerinde izleyen kişiler sinemaya gitme eylemiyle ve sinemanın belirlediği kural ve saatler çerçevesine sığmayıp kendi ortamını yaratma özgürlüğüyle zaman avantajı sağladığını düşünüyor ve tercihlerini dijital yayın platformlarından yana kullanıyorlar. Bu platforma üye olmak oldukça kısa zamanı alırken, bütçe olarak da aylık ödeyecekleri cüzi miktarlarla tüm film ve dizilere erişim imkânı sağlıyorlar. Sinema salonlarının bu gelişmeler yüzünden Yeşilçam döneminde ki krizden sonra böylesi ciddi adımlara dirayet gösteremeyeceği iddia ediliyor. Özellikle pandemi döneminde kişilerin evde geçirdiği zamanlarda abone sayısında kayda değer artış gözlemlenmiştir. Sosyal mesafe kurallarının arttığı dönemle birlikte kişilerin sinema salonlarına gitmekten endişe duyar hale gelmesi, kalabalık ortamlardan kaçınması sinemalar için tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelmesi demektir demek yanlış olmayacak.

SOSYAL MESAFE KURALLARI ve KİŞİSEL İZOLASYON TERCİHLERİ DEĞİŞTİRDİ

Sosyal mesafe kuralları ve insanların hastalıkla ilgili alması gerektiği önlemler de sinema salonlarının boşalmasına sebep oldu. Görünen o ki dijital platform için yapılan dizi, sinema projeleri artacak ve bu platformlar artarak televizyonun tahtını iyiden iyiye sarsacak. Bu gelişmelerle birlikte pandemi döneminde oluşumuz da sinemaya gidemeyen, gitmeye çekinen izleyicileri bu platformda toplamaya devam edecek gibi görünüyor.