Kitap Renkler İştahı Nasıl Etkiler?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Renkler İştahı Nasıl Etkiler?

Yemek yediğiniz yerde kullanılan renklerin iştahınız üzerinde önemli bir yere sahip olduğunu biliyor musunuz? Mesela , fast food restoranları dekorasyonlarında neden genellikle kırmızı, turuncu veya sarı gibi renkleri kullandıklarını hiç merak ettiniz mi ? Mutfak, yemek odası ve ya restoran fark etmez, yemek ile ilgili mekanlarda kullanılan renklerin duyuları harekete geçirmede ve iştahı açmada oldukça etkili bir yeri olduğu söyleniyor. Bazı renkler daha da çok yemek yemeniz için sizi etkiler , bazıları da kontrolsüzce atıştırmak için isteğinizi kapatmanıza yardımcı oluyor. Kilo almak veya kilo vermek durumunda iştahınızla alakalı bir problem yaşıyorsanız, mutfak veya yemek odasının tasarlarken renklerle ilgili bu konuda dikkat etmenizde yeri vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre renklerin iştah üzerinde ki etkileri şöyledir.

renkler iştah.jpg


SİYAH

Siyah renk genellikle iştahı azalttığını , bu nedenle yemek odası veya mutfak gibi yerleri , iştahınızı uyarmak için siyah rengi tercih edilmeyecek renklerin arasında kabul ediliyor.

KAHVERENGİ

Kahverengi de iştahı çok fazla tetiklemeyen olarak bilinen renklerdendir. Yemek yiyen insanların yemeği çok fazla pişmiş veya yanmış yemekleri anımsattığı söyleniyor.

GRİ

İnsanı yemek yemenin düşüncesinden uzak tutan bir renk olduğu söyleniyor.

MAVİ

Bu rengin her zaman insanı sakinleştirdiği bir renk olduğu biliniyor. Bu sebeple çoğunlukla yatak odası veya diğer odalarda dinlenme ve rahatlama gibi ihtiyaç duyulan odalarda kullanılması öneriliyor. Rahatlama ve gevşemiş insanların yemekten daha çok uyumayı düşündüğü için mavi de iştah kapatan bir renk olarak kabul ediliyor.

TURKUAZ

Gerçek bir iştah uyarıcı bir renk olarak kabul edilen turkuaz renk mavinin bir yönüdür. Bu renk genellikle mutluluk hissi veren bir renktir.

YEŞİL

Bu renginizde genellikle sağlıklı ve doğal olmayla ilgili bir renktir. Ürünlerin ambalajlarında bile bu rengin kullanılması insanlarda o ürünlerin doğalmış gibi hissetmelerini sağlar. Bundan dolayı yeşilin yemek yemeyi ikna eden güzel bir renk olduğu belirtiliyor.

SARI

Sarı rengi insana mutluluk, huzur veren ve neşeli bir renk olarak kabul edilmektedir. İnsanların mutlu olduğu zamanlarda yemek yemekten daha çok zevk aldıkları ve bundan dolayısıyla bu rengin iştah olarak olumlu bir etken olduğu söyleniyor.

TURUNCU

Bu rengin beyni uyardığı, zihinsel olarak hızlandırdığı ve genellikle de açlık hissi verdiğini belirtiliyor. Sağlıklı yiyeceklerin bir çoğunda turuncu renkte oldukları portakal , havuç gibi..

KIRMIZI

İştahı açan renklerin arasında en çok etkiye sahip olan rengin kırmızıdır. Bu renk insanın kan basıncını , kalp atış hızını arttıran ve açlık hissi uyandıran bir renktir. Bu yüzden de fast food restoranlarında bolca bu renkten kullanılır.
 

dvrzener

New member
Kullanıcı
Vala hersey benım iştahımı açıyor cok yememek ıcın gıda takvıyesı kullanıyorum yoksa obez olurum.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: