Sağlık Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C) Nedir?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Covid-19 salgınının dünyayı matem havasına sokmasıyla birlikte birde, Multisistem İnflamatuar Sendromu(MIS-C) rahatsızlığıyla ilişki olduğuna dair husus insanları daha da korkuttu…

Özellikle kamuoyunda, Covid-19 salgını başlamasıyla birlikte en az zarar gören kesimin çocuklar olduğu söylentileri hakimdi… Fakat son günlerdeyse tam tersine Covid-19 salgınıyla bağlantılı olarak çocıuklarda ki vakaların arttığını söyleyebiliriz. Konuyla ilgili olarak yayına sunulan raporlarda, çocuklarda ki çoklu sisteme bağlı Multisistem İnflamatuar Sendrom (MIS-C) tanılarında da artmaların yaşandığını son dönemde söyleyebiliriz. Tabi ki bu durumda aylardır Covid -19 salgınıyla alakalı gelişmelerin takibini yapanlar tarafından da ciddi ve tehlikeli durum olduğu düşünülüyor. Bir nevi Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C) tehlikesinin de tam anlaşılmasını sağlıyor diyebiliriz.

Multisistem İnflamatuar Sendromu Nedir?

Multisistem İnflamatuar Sendromu; beyin, kalp, gözler, akciğerler, beyin, böbrekler, gastrointestinal organlarla birlikte deri gibi çok fazla organların enfeksiyon kapmasını ifade eden bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Bu sendromda ki bulguların spesifik şekilde olmadığını söyleyebiliriz. Covid-19 salgınından sonra görülmesinden dolayı da bu salgına ait bulguların ağır bastığını söyleyebiliriz. Çocuklar açısından önem teşkil eden bu rahatsızlıkta bir takım bulgulara ulaşabilmek adına şu şartların olması gerekiyor: Çocuğun ya da çok yakınının etrafında Covid-19 salgınına dair aktif bulguların olması… Yani öksürük, kas ağrıları, halsizlik, tat ve koku hissedememe ve temasla ilgili öykü etkenlerini belirtebiliriz. Aynı zamanda Multisistem İnflamatuar Sendromu-Covid 19 etkileşimi mahiyetinde; çocukta veya yakınlarında 6 hafta içinde Covid-19’la alakalı uyum halinde ki hastalıkların geçirilmesini de söyleyebiliriz.

Multisistem İnflamatuar Sendromu belirtilerinin oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Genel anlamda bu sendrom belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sistemli bulgular; kas ağrıları, hipotansiyon, lenf bezlerinde büyüklükler, ateş, kemiklerin ağrıları, dolaşımda bozukluklar, taşikardi)
  • Solunum sisteminde ki bulgular; solunumda oluşan sıkıntılar, göğüs ağrıları
  • Deri sistemi bulguları; Derilerde oluşan olumsuz durumlar(döküntüler, kaşıntılar, konjonktivit vb.)
  • Sinir sistemi bulguları; bilinç halinde değişiklik, başın şiddetli, ağrıması, konvülziyon, meningismus ve fokal nörolojik defisit… Genel anlamda Multisistem İnflamatuar Sendromu belirtileri konusunda net bir özel bulgudan söz etmek doğru olmaz. Hatta spesifik anlamda da bulguların olmadığını söyleyebiliriz.
Multisistem İnflamatuar Sendromu Hakkında Genel Bilgiler

Herkesin bildiği üzere Covid-19 testleri; kan ve sürüntü şeklinde ki sistemlerle yapılıyor. Laboratuvarda bu sistem testleri yapıldıktan sonra vakalarda belirleniyor. Çocukların çok fazla ve nedeni bilinmeyen baş ağrıları varsa da o zaman uzmanlar; BT, MR tarzında görüntüleme sistemleri de istiyorlar. Multisistem İnflamatuar Sendromu şüphesi taşıyanlarda özellikle Covid 19 olan hastalardan ayrı yerlerde yakından takip edilecek şekilde tutuluyor.

Ayrıca Kawasaki rahatsızlığında ki belirtilerin aynısını Multisistem İnflamatuar Sendromu’nda da görmek mümkündür… Bu bakımdan tanıların koyulmasında da bir takım zorluklar yaşandığını söyleyebiliriz. Birde Covid 19 tanısının kesinlikle koyulmadığı çocuklarda sırf Covid-19’lu kişiyle temas ettiğinden dolayı Multisistem İnflamatuar Sendromunu görebilirsiniz. Bundan dolayı Covid 19’lu kişiyle temas halinde ki çocuğun bu sendroma yakalanma olasılığı çoktur diyebiliriz. Multisistem İnflamatuar Sendromu tanısı, çoğunlukla 2 ve 14 yaş aralıklarında ki çocuklara koyuluyor. Bu sendromun vakalarını; hafif, ağır yani ölümcül ve orta 3 şekilde görebiliriz.