Sağlık Kawasaki Hastalığı Nedir?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Tomisaku Kawasaki tarafından literatüre eklenmiştir. Kawasaki hastalığı, deride oluşan dökülmeler, göz ve çevresinde kanlanma, el ve ayakta şişme, boyun lenflerinde ödem ve büyüme gözlemlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Özellikle çocuklarda gözlemlenen bu hastalık, tedavi edildiği sürece çocuklar üzerinde bir hasar bırakmaz. Fakat tedavi edilmezse, kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir.

Kawasaki Hastalığı.jpg


Belirtileri nelerdir?

Yüksek ateşle kendisini göstermeye başlayan hastalık, çocukta meydana gelen huzursuzluk ve gözlerde kanlanma ile ortaya çıkmaktadır. Kol ve bacakları saran deri döküntüleri, kasık bölgesinde deri soyulmaları ve kızarıklıklar, dudaklarda çatlama, el ve ayak şişmeleri, boyun lenflerinde ödem, şişme ve düğümlenme eklemlerde ağrı, mide bulantısı, şiddetli karın ağrısı Kawasaki hastalığının başlıca belirtilerindendir.

Hastalığın tanımlanmış bir nedeni yok.

Bir enfeksiyon sonucu ortaya çıktığı düşünülse de Kawasaki hastalığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Genetik bir hastalık olmadığı söylenmektedir ve bir ailede birden fazla kişide rastlandığı olmamıştır. Hastalık, kişilerde nüksedebilir fakat bunun gerçekleşme oranı da düşüktür.

Çocuklarda daha sık rastlanır, her çocukta aynı değildir.

Kawasaki’nin belirtileri çocuktan çocuğa farklılık göstermektedir. Bahsedilen belirtiler her çocukta gözlemlenebildiği gibi kimisinde bu belirtilerin tamamı gözlemlenmez. Yetişkinlerde de nadiren gözlemlenen bu hastalık literatüre, çocuk hastalığı olarak geçmiştir. 100 çocuktan 2 ila 6sında görüldüğü söylenmektedir.

Teşhisi, tedavisi ve hastalığın süresi nedir?

Hastalık doktorlar tarafından yapılan testler ve tedaviler sonucu teşhis edilebilmektedir. Çocuklar 5 bulgudan en az 4ünü taşıyorsa, Kawasaki tanısı konulur. Fakat bazı çocuklar, hastalığın tüm belirtilerini taşıyamadığı için tanı koymak güçleşmektedir. Hastalık ilk başta belirtilerin görüldüğü iki haftalık süreç ile başlar. Daha sonraki iki ila dört haftalık süreçte anevrizmalar başlar. Gerekli testler ve tedavi uygulandıktan sonra da iki haftalık iyileşme süreci başlar. Tedavisi, hastane ortamında gerçekleştirilmektedir. IVIG adı verilen yüksek dozlu ilaç ve aspirin tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi sonucunda Kawasaki belirtileri yavaşça ortadan kalkmaktadır.
 

dvrzener

New member
Kullanıcı
Bu gibi enfeksiyonel hastalıklar çeşitli mikroorganizmalar tarafından taşınır. Menenjit hastalığına yakalanan arkadaşımın hastalık nedeni hemşire formasına yapışan bir virüsmüş.