Ekonomi İş Hayatında Başarılı Olmak?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
İş hayatında herkes başarılı olmak ister. Başarılı bir iş iyi bir gelecek iyi bir hayat sağlayabilmektedir. Günümüzde insanların çoğu bir iş başlatmak yerine sabit gelirli bir iş yapmayı tercih edebiliyorlar. Toplumdan ve çevre faktörlerinden gelen başarısızlık düşüncesi insanları kötü bir doğrultuda etkiliyor. Peki, Başarılı bir iş hayatına sahip insanlar bunu nasıl yapıyor?

1-Kendine Güvenmek

Çevremiz de verilen tavsiyelerin en başında gelen ‘’Kendine Güvenmelisin’’ önerisi aslında ne kadar da doğru bir örnek değil mi? Peki, Kaç kişi buna gerçekten inanıyor. Bu kadar basit mi? İçinizden sorguluyorsunuzdur. Evet, Aslında bu kadar basit kendine güveni olmayan insanlar ilişkilerin de ve iş hayatlarında başarısızlık ile karşılaşırlar. Doğru bildikleri adımları atmaktan korkarlar mutlu olacakları bir ilişkiyi göremeyebilirler. Sizin de o insanlar gibi olmanızı istemiyorum. Kendinden emin adımlarla kendine güvenerek başarı ya yürümenizi isteyenlerdenim.

2-Tedarikli Olmak

Her ne işe başlarsanız başlayın ne ile uğraşmak istiyorsanız o konu hakkında dikkatli ve hazırlıklı olmanız gerekmekte. Maddi ve manevi yönden hazırlıklı olmanız o işte daha çok özgüvene sahip olmanızı ve başarılı olma ihtimalinizi arttırmaktadır.

Her şey bu kadar kolay mı? Aslında hiç kolay değil başarılı olmak kolay bir şey değildir emek vermeniz bazen kaybetmeniz başarısız olmanız bile gerekebilir. Önemli olan konu bütün bu kaybedişleriniz mücadeleniz emeğiniz elbet başarıya ulaşmanız da bir araç olacaktır. Hayatınız da bu zamana kadar olumsuz tecrübeler edinmişsinizdir. Geriye dönüp baktığınız da iyi ki bunu yaşamışım dediğiniz anlar olmuştur. Böyle anlar sizi siz yapan sizi başarıya götüren anlardır. Kendinize güvence belirlemelisiniz maaşlı işiniz de devam edebilir para birikimi yapabilirsiniz. Güvence sağladıktan sonra kafanızda ki fikirlere ulaşabilirsiniz karar sizin kararınız.

3-Araştırmacı Olun

İş Hayatında Başarılı Olmak?
Araştırmacı bir kimlik sahibi olmakla aynı doğrultuda ilerleyebilir. Araştırmacı olmalısınız çevrenizden, arkadaşlarınızdan, iş sahibi olan insanlardan ve başarılı insanlardan bilgiler toplamalısınız. ‘’Bu iş nasıl yapılır?’’ veya maaşlı bir iş yapıyorsanız yapmış olduğunuz işte müşterilerinizle ilişkilerinizi araştırmanız gerekmektedir. Sizden başka biri ile çalışan müşterileriniz varsa onlarla konuşup sorunun ne olduğunu anlamız gerekiyor.

Yapmış olduğunuz bir faaliyetin iş hayatınız da nasıl sonuçlar doğurduğunu araştırmanız gerekiyor olumlu veya olumsuz yönlerini kayıt etmeniz gerekmekte. Bu özelliğiniz sizin başarıya giden yolda daha hızlı yürümenizi sağlayacaktır.

4-Farklılıklar Yapın

Her yaptığımız planın başarıya ulaşacağının bir garantisi bulunmamakta. Bu yüzden başınıza her ne gelirse gelsin ne olursa olsun ikinci bir planınız olmakta. Güncel bir planınız kötü gidiyorsa farklılık yapmanın vakti gelmiştir. Bazen bir yola girerken sonucun ne olduğunu yolun başında kestiremeyebiliriz.

Olumsuz giden yolları artık biliyorsunuz. Değişmekten korkmamanız gerekiyor unutmayın bazen yanlışlar yapıcağız her şey iyi gitmeyecek ama artık daha tecrübelisiniz tekrardan ayağa kalkıp adım atmanız gerekiyor geçmişte oluşan hatalarınızdan ders çıkartıp fikir üretip ilerlemeniz gerekmekte.

Düşünüyor olabilirsiniz emeklerim boşa mı gitti diye. Hiç üzülmeyin vermiş olduğunuz emekler kötü bir tecrübe ile sonuçlanmış olabilir. Ama artık aynı hataları yapmayacağınızı biliyorsunuz. Şunu da unutmamalısınız. Kendini yenilemeyen her şey yok olmaya mahkûmdur.

İş Hayatında Güvenilir Olmak?


iş hayatında başarılı olmak.jpg


İş Hayatında Başarılı Olmak?
Güvenilir olmaktan geçer dürüstlük ve güvenilirlik her ne işi yapıyorsanız yapın sizi üst sıralara taşıyacak daha çok saygı ve değer görmenizi sağlayacaktır.
Ne kadar kazandığınızın bir önemi olmamalı bu konu da fazla para kazanmak için insanları kandırıp onların güvenini kırarsanız bir daha hiç kazanamaya bilirsiniz.

İnsanların birçoğu alışveriş yaparken ya da danışmanlık hizmeti alırken kişinin verdiği güven duygusuna göre satın alım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Güvenilir bir karaktere ve yapıya sahip olduğunuz sürece ilerleyen zamanlarda sizinle iş yapan kişi sayısının yükseleceğini gözlemleyebilirsiniz.

İş Hayatında Stres Yönetimi?
Stres günümüzün getirdiği başlıca en büyük sorunlardan biri olmaktadır. Stres hayatımızın her yerinde yer alan bizi olumsuz yönde etkileyen İş Hayatında Başarılı olmanın da önüne geçen en büyük faktörlerden biri diyebiliriz.

Stresle başa çıkmak için ilk önce strese sebebiyet veren faktörleri keşfetmeniz gerekmektedir. Bu iş arkadaşınızla yaşadığınız kötü bir diyalog olabilir. Patronunuz ile aranızdaki bir problem olabilir. Bunlarla mücadele etmenin en iyi yolu fiziksel faaliyet ile kendinizi gevşetmeniz ve rahatlamanızdan geçmekte ve ruhunuza iyi gelen insanlarla konuşmanız ya da size stres duygusunu yaşatan insanlarla diyalog içinde olup sorunlarınızı çözmeniz gerekmektedir. Ruh ve beden sağlığınıza dikkat etmek sizi olası stres durumlarından uzak tutmak için bir kalkan görevi görebilir.