Instagram Instagram'ın İşe Yarar Önemli Özellikleri

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Instagram’da, çok fazla özelliği olan fakat çok sayıda kullanıcı tarafından bilinmeyen bazı özellikler yer almaktadır. Bu bilinmeyen bazı özellikleri siz değerli okurlarımız için hazırladık.

En popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, içeriğinde onlarca özelliğe sahip. Tabii ki bu özellikler de kullanılabilirliklerine farklı kategorilere göre ayrılmış durumda. Özelliklerin bir kısmı hikayelerinizin kalitesini artırmaya yönelik olurken bazıları da genel Instagram deneyimlerinizi artırmak için tasarlanmıştır.

Bunların içerisinde bilinmeyen ve Instagram deneyiminizi bir tık ileri taşıyabilecek özellikler yer alıyor. Biz de sizler için bu özellikleri listeleyerek özetledik.

1. Instagram son görülme ayarları:

Instagram'a yeni gelen bu özellik sayesinde arkadaşlarınızın çevrimiçi durumda olup olmadığını hatta en son ne zaman Instagrama’a giriş yaptığını görebiliyorsunuz. Tabii ki bunu engellemenin bir yöntemi var.

Profilinize girdikten sonra Ayarlar > Gizlilik > Hareket Durumu yolunu takip ettiğinizde karşınıza 'Hareket Durumunu Göster' yazan bir seçenek çıkacak. Bu özelliği kapattığınız takdirde arkadaşlarınız artık sizin çevrimiçi olduğunuzu göremez. Tabii siz de onların hareket durumlarını göremezsiniz.

2. Instagram Hikayeler'de gizli etiketleme:

Hikayeler'e bir fotoğraf eklediniz ve birilerini fotoğrafınıza etiketlemek istiyorsunuz, ancak görüntü herhangi bir şey eklenmeyecek kadar kusursuz oldu mu? Bu durumda iki seçeneğiniz var.

Birinci yöntem olarak, etiketi herhangi bir çıkartmanın altına gizleyerek hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Tabii ki fotoğrafa herhangi bir şey eklememeye niyetliyseniz başka bir seçeneğiniz daha oluyor:

İkinci yöntem olarak hikayenize eklemiş olduğunuz yazıyı olabildiğince (tam anlamıyla okunmayacak derecede) küçülterek yazı rengini de arka plana uygun bir renkte yaparak yazıyı görünmez hale getirebilirsiniz.

3. Instagram fotoğraf etiketlerini silme

Bazen hoşlanmadığınız bir kişinin sizi yıllar öncesinden kalma bir fotoğrafa 'nostalji' amacı ile etiketlediğini görebilirsiniz. Siz o zamanları unutmuş olsanız da arkadaşınız bunu yeniden gün yüzüne çıkarmak isteyebilir ancak bundan da kurtulmak için bir yol var.

Profilinize giriş yapıp etiketlendiğiniz fotoğraflar bölümüne geldiğiniz zaman karşınıza etiketlendiğiniz fotoğraflar çıkacak. Profilinizde yer almasını istemediğiniz fotoğrafa tıklayıp sağ üstte bulunan üç noktayı seçtiğiniz takdirde açılan menüde 'Gönderi Seçenekleri' şeklinde bir yazı görebilirsiniz.

Bu sekme yardımıyla fotoğrafı profil hesabınızdan kaldırmanın yanı sıra direkt olarak etiketi de silebilirsiniz.

4. Instagram Hikayelerini gizleme:

Paylaşmış olduğunuz hikayeleri herkesin görmemesini istemeniz doğal bir durumdur. Instagram da bu durumun farkında olacak ki istemediğiniz kişilerden hikayelerinizi gizlemeniz için size bir imkan sunmuş.

Hikaye paylaştığınız pencerenin sol üst bölümünde yer alan ayarlar butonuna bastıktan sonra 'Hikayeyi Gizle' seçeneğini kullanarak hikayenizi görmesini istemediğiniz kişileri işaretleyebilirsiniz.

5. Instagram yorumlarını kapatma:

Gönderilerinizin altına gelen yorumlar canınızı fazlasıyla sıkmaya başladıysa yorum yazma özelliğini belirlemiş olduğunuz kişiler ya da tüm gönderileriniz için kapatma imkanınız bulunuyor.

Ayarlar > Gizlilik > Yorumlar bölümüne girdikten sonra 'Kontroller' şeklinde bir menü karşınıza çıkacak. Buradan yorum paylaşmasını istemediğiniz kişileri işaretleyebilirsiniz. İşin en güzel tarafı ise yorumlarını engellediğiniz kişiler hala fotoğraflarınıza yorum yapabilir olacak ancak yorumu sadece kendileri görür.

Peki, yorumları tamamen kapatmak istiyorsanız ne yapmanız gerekir? Bir fotoğrafı paylaşırken aşağıda yer alan 'Gelişmiş Ayarlar' seçeneğine basarak 'Yorum Yapmayı Kapat' seçeneğini aktif hale getirin. Bu işlemi daha sonra gönderinizin sağ üstünde yer alan üç nokta işaretine basarak kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

6. Instagram filtrelerini favori olarak seçebilme:

Genel olarak fotoğraf paylaşma amacıyla kullanılan Instagram'ın çok sayıda filtreye sahip olması kimseye şaşırtıcı gelmemesi gerek. Başka bir deyişle düşündüğünüzden çok daha fazlası Instagram'ın gizli bölümlerinde sizleri bekliyor olabilir.

Bir fotoğraf paylaşmak istediğiniz zaman 'Filtre' bölümüne geldiğinizde sağa doğru kaydırma yaparak 'Yönet' seçeneğine basın. Burada etkin hale getirdiğiniz filtrelerin haricinde filtrelerinizin sırasını da değiştirebileceğiniz bir listeyle karşılaşacaksınız. Buradan istediğiniz her şeyi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

7. Paylaşımları silmeden gizleme, Instagram arşivleme:

Eskiden paylaşmış olduğunuz bir fotoğrafı silip silmemek arasında kararsız mı kalıyorsunuz? O zaman bu fotoğrafı kolaylıkla arşive gönderebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman tekrar paylaşabilir veya paylaşmadan o fotoğrafa göz atabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için önceden paylaşmış olduğunuz bir fotoğrafın sağ üst bölümünde yer alan üç nokta menüsünü açarak 'Arşivle' seçeneğini seçin.

8. Instagram'da takipten çıkmadan gönderilerinizi gizleme:

İş yerinde, okulda ya da herhangi bir yerde takibini bırakamadığınız fakat gönderilerini görmek istemediğiniz bir sayfa yada kişi varsa şu an hayatınızı daha kolay bir hale getiriyoruz diyebiliriz.

Paylaşımlarını görmek istemediğiniz kişinin profiline gelerek sağ üstte yer alan üç noktalı menüye bastıktan sonra 'Sessize Al' seçeneğini seçin. Bu seçeneğe bastıktan sonra 'Hikayeyi Gizle', 'Gönderileri Sessize Al' ya da 'Gönderileri ve Hikayeyi Sessize Al' şeklinde seçenekler önünüze çıkacak. Size en cazip gelen seçeneği tıklayarak daha huzurlu bir Instagram kullanımına geçebilirsiniz.

9. Instagram renk paletini kullanma:

Instagram'da Hikaye paylaşacaksınız. Renk paletini açtınız fakat aradığınız "o renk" bir türlü karşınıza çıkmadı mı? Herhangi bir renge basılı tutarak yüzbinlerce renk arasında gezinebileceğiniz renk paletini aktif edebilirsiniz.