Sağlık HES Kodu Nasıl Alabilirsiniz?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
hed kodu nasıl.jpg

Birçok işlemin yapılabilmesi ve hatta bazı kentlerde meydanlarda dahi dolaşılabilmesi adına kişiye özel HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabı gerekmektedir. Herhangi bir şekilde kişinin risksiz olduğunu ortaya koyması adına bu kod şart olurken devlet kurumlarındaki işlemler adına da artık zorunlu tutulur. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulama üzerinden alınabilecek kodun kullanım süresi ise kişi tarafından belirlenmektedir. Ancak herkesin kod sahibi olması söz konusu değildir. Peki, HES kodunu kimler alabilir ve alma işlemleri nasıl yapılır?

HES Kodu Süreçleri

PTT ve diğer tüm devlet dairelerine girişler, banka işlemleri, şehirler arası yolculukların sorunsuz yapılabilmesi adına HES kodu nasıl alınacak? Kolay bir şekilde dakikalar içerisinde alınabilir olup bunun için kişinin pozitif olmaması lazımdır. Covid-19 pozitif vakaların kontrol altında tutulabilmesi adına geliştirilmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından takibi yapılırken taşıyıcı veya temaslı kişilerin denetlenmesini de mümkün kılar. Kişi eğer temaslılar arasında olursa, belirli bir karantina süreci boyunca HES koduna sahip olamaz. Ayrıca hangi süre zarfı için alım yaptığı da bilinir. Buna göre sonrasında bir kez daha HES kodu alımı yapılması istenir.

HES Kodu Uygulaması

Android veya İOS cihazlarına Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek sizlerde HES kodu alabilirsiniz. Kolaylıkla uygulama indirilir ve ardından kişi bilgileri girilir. HES Kodu Oluştur kısmına geçilir. Burada HES Kodu al butonu vardır. Tıklama yapılır ve kodun geçerli olacağı süre seçilir. Ardından onay vererek işlemlerin bitmesi beklenir. Kişinin risksiz olduğunu gösteren HES koduyla ziyaretler yapabilmesi, devlet dairelerinde işlemlerini tamamlaması, şehirler arası yolculuklar düzenleyebilmesi söz konusudur.

SMS yoluyla da yine HES kodu nasıl alınır sorusuna cevap verilir. Uygulama yüklemeden ya da yüklemekle uğraşmadan yalnızca 2023’e SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Bu SMS ise şu şekilde olmalıdır. İlk olarak HES yazılır ve kişiye ait T.C. kimlik numarası bir boşluk bırakılarak girilir. Sonrasında T.C. kimlik seri numarası dört hanesi yazılır. Son olarak da HES kodunun kaç günlük olacağı belirlenir. 10, 20 veya 30 günlük HES kodu alımları yapabilirsiniz.

SMS üzerinden alınacak HES kodu için örnek: HES 17029943569 9872 30

HES Kodu İptalleri

Kişinin pozitif vaka olarak bildirilmesi durumunda HES kodu alınamazken var olan kod geçerliliği de iptal edilir. Ayrıca ikamet ettiği dairede vakaya rastlanılması durumunda da kişi riskli ilan edilir ve karantina sürecine dahil edilir. Karantina ihlalleri cezaya tabi olurken HES kodu toplum güvenliğini korumak için devam ettirilir.