Kitap Evcil Hayvanlar Nelerdir?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Pek çoğumuz hayatında en az bir evcil hayvan beslemişizdir. Evcil hayvanlar belli bir süre sonra evin en sevilen, en çok ilgi gören canlıları olmaktadır. Eğer yalnız yaşıyorsanız evcil hayvan besleyerek yalnızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında kalabalık bir aileye sahip olanlar ise hayvanları ailelerinin bir üyesi olarak görmektedirler. Güzel suratları, sevimlilikleri ve sadık olmaları ile evcil hayvanlar gönlümüzde taht kurmaktadırlar.

Köpekler

dogs_1280p_0.jpg


En sadık dostlarımız her zaman köpekler olmuştur. Köpekler dünya çapında en çok tercih edilen hayvanlar arasındadır. Köpekler mükemmel hayat arkadaşlarıdır. Bunun yanında çok sadık dostlardır. Moraliniz bozuk olduğunda köpekler bunu anlar ve sizi mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Mutlu olduğunuzda ise bunu hissederler ve sizinle beraber mutlu olurlar. Köpekler evcil hayvanların içinde en vefakar olanlarıdır. Onları kızdırsanız da üzseniz de sizi asla yarı yolda bırakmazlar. Eğer kızdırdığınız hayvan yavru bir köpek ise onu tekrar mutlu etmek için gülümsemeniz yeterli olur.

Kediler

Atopica_Cat_image.jpg


Kediler de popüler evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Köpeklerin bir numaralı düşmanı olan kedilerin de ev yaşamında yeri oldukça farklıdır. Evet, kediler, köpekler kadar sevgi dolu ve sadık olmayabilirler. Fakat onlarında kendilerine has sevgilerini gösterme şekilleri vardır. Örneğin evcil hayvan olarak bir kedi seçtiğinizde sizi her zaman erkenden uyandıracağı için asla işe geç kalmazsınız. Çünkü kediler her zaman sahiplerinden önce uyanırlar ve onların hayatta olup olmadıklarını kontrol ederler. Bunu yaparken de genelde burnunuzun dibine kadar gelerek mırlarlar. Eğer sessiz, sakin, bakımı çok uğraştırmayan bir evcil hayvan istiyorsanız kediler size oldukça uygun olacaklardır.

Hamster

hamster-alone.jpg


Hamsterlar eskilerde bilimsel araştırmalar için kullanılırlardı. Zaman içerisinde bu minik yaratıklar evlerimizde kendilerine yer bulmuşlardır. Hamsterlar evcil hayvan olarak oldukça insan canlısı yaratıklardır. Bu canlılar hastalıklara virüslere karşı çok dayanıklıdırlar. Hamsterlar oldukça hızlı üreyen canlılardır. Bu sebeple her ay yeni bir hamsterınız olabilir.

Balıklar

2eb3bcc4ba558c21b407a80e0b570afb.jpg


İnsanlar evlerinde evcil hayvan olarak balık beslemeyi çokça tercih ederler. Bunun sebebi balıkların insanlara huzur vermesidir. Akvaryum içerisinde yüzen balıkları izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız ve anın büyüsüne kendinizi kaptırırsınız. Araştırmalara göre akvaryum içerisindeki yüzen balıkları izlemek insanları rahatlatan bir etkinliktir.

Özellikle hastanelerde, dişçilerde balık akvaryumları olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun sebebi balıkların insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunmasından kaynaklanmaktadır. Balıkların evcil hayvan olarak tercih edilmesi arasında bakımlarının oldukça kolay ve zahmetsiz olması da yer almaktadır. Doğru filtre, akvaryum ve ısıda balıklarınız uzun süre yaşamını sürdürebilirler.

Gine Domuzu

animals_guineapigs.jpg


Gine domuzları çok uzun yıllardır evcil hayvan olarak bakılmaktadırlar. 17. yüzyılda Avrupa'nın Aristokrat aileleri yine domuzlarını evcil hayvan olarak evlerinde beslerlerdi. Bu asil hayvanların bu kadar popüler olmasının sebebi çok fazla agresif tavır sergilememeleri, ısırma eğilimlerinin olmaması ve oldukça sıcakkanlı olmalarıdır.
 

dvrzener

New member
Kullanıcı
Ben de bir kedi sahibiyim ve hayatımın en kötü anlarından birinde sahiplenmiştim onu. Beni yalnızlığımdan ve depresyonist kişiliğimden kurtarmıştı. Kedi kumunu temizlerken yinelerken dahi insan hayatında bir canlının bir dostun olduğunu hissediyor kedi sahibi olunca. Evin neşesi oluyorlar gerçekten herkesin tatması gereken bir duygu.