Ekonomi Bitcoin Nedir ve Nasıl Üretilir?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Bitcoin Nedir?

En basit tabiriyle devletsiz para birimi anlamına gelen bitcoin; hiçbir devlet, merkez bankası veya darphane tarafından üretilmez ve tamamiyle bağımsız bir dijital para birimidir.

bitcoin-2.jpg


Neden Dijital Para?


Bu hikaye aslında 2008 yılına kadar gitmektedir. O dönemlerde darknet ve deepweb alanlarında ticari faaliyetleri yürütebilmek amacıyla kullanılan güvenilir bir satın alma aracına ihtiyaç duyulmuştur. Çünkü darknet, kredi kartı veya banka hesabı kullanmak için çok tehlikeli bir yerdi. İlk defa 2008 yılında bir Japon tarafından ortaya atılan bitcoin fikriyle birlikte ilk defa 2009 yılında kullanılmaya başlandı. İlk başlarda çok değersiz bir para birimi olan bitcoinin şu anki adet fiyatı 81.256 TL'dir.

Bitcoin Nasıl Üretiliyor?

Kurucusu çok gelişmiş bir algoritma yapmıştır ve algoritma şöyle işlemektedir. "Mining" adı verilen bir işlem sayesinde kullanıcılar bitcoin üretebiliyor. Peki mining nasıl yapılır bir de buna bakalım. Geliştirilen algoritma beraberinde yazılımsal bloklar da geliştiriyor. Bunları çözebilmek için de "mining" adı verilen işi yapmak gerekiyor. Büyük yazılımsal blokları çözebilmek için binlerce bilgisayarın dijital bir havuz alanında toplaştırılıp yazılımsal bloklarını çözmeye başlıyor ve çözdükçe bitcoin elde ediliniliyor. Bitcoin aynı zaman da sınırsız bir şekilde üretilmez. 21 milyon adet bitcoin üretildikten sonra bu işin sona ereceği söyleniyor.

Günümüzde Bitcoin

Bazı devletlerde gayet yasal olan bitcoin bazı devlet tarafından ise hiç hoş karşılanmamaktadır. Özellikle Çin ve Rusya hükümetleri bitcoine karşı taraf almış durumdalar. Dünyamızda çok yaygın olan bitcoin ile zamanında yatırım yapan kişilerin ev, araba aldıkları dahi söyleniyor.

Bitcoine Nasıl Ulaşılır?

Bitcoin'e ulaşmanın iki yolu vardır. İlk yol onu normal şartlar altında bir kişiden satın almak. İkincisi ise madencilik yapmaktır. Madenciliğin mantığı ise şudur. Bilgisayarınıza bitcoin üretebilen bir program indiriyorsunuz ve bir madenciliğe dahil oluyorsunuz. Bilgisayarınız sizi devasa bir süper bilgisayar ağına katılıyor ve onun bir parçası oluyor. Bilgisayarınız gücüne ve donanımlarına göre de yazılımsal blokları çözmeye başlıyor. Çözdüğünüz miktar kadarıyla da para kazanabiliyorsunuz. Tabiki de evde tek başınıza kendi bilgisayarınızdan üreteceğinz bitcoin miktarı seveceğiniz türden olmayacaktır. Bunun için onlarca güçlü bilgisayar satın alan kişiler bile vardır.
 

dvrzener

New member
Kullanıcı
Bitcoine geçen dönemlerde yatırım yapmıştım. Bir miktar para kazanmıştım fakat aracımın yağı gittiği için hepsi araç yağ değişim fiyatlarının yüksek olmasından dolayı oraya gitti. Önümüzdeki zamanlarda devam edeceğim yatırım yapmaya. Daha fazla para kazanılabileceğine inanıyorum çünkü.