Kadına Dair Anne Sütü Nasıl Arttırılabilir?

VII. Kleopatra

Moderator
Moderator
Kullanıcı
Anne Sütü Nasıl Arttırılabilir?
Anne sütü bir bebeğin özellikle ilk ayları için çok önemlidir. Bebeğin tek arzusu annesinin kucağında olmak ve anne memesidir. Sütünüzün az geldiğini düşünüyorsanız sütünüzü arttırmak için bazı yöntemler kullanabilirsiniz. Bu yazınında bir tavsiye niteliğinde olduğunu lütfen unutmayın en iyi bilgiyi doktorunuzdan almanız sizin için en faydalısı olacaktır. İşte sütünüzü arttırabilmek için kullanabileceğiniz yöntemler;

 • Moralinizi yüksek tutun.
 • Sık sık bebeğinizi emzirin.
 • Memenin bebek tarafından doğru yakalandığına emin olun.
 • İki memeden ayrı ayrı emzirin.
 • Memeyi bebeğe bol bol verin.
 • Mama kullanmayın.
 • Sütü sağın.
 • Bol bol dinlenin.
 • Yeterli derecede sıvı aldığınıza emin olun.
 • Beslenmenize önem verin.
 • Süt arttırıcı kullanın.
Anne Sütü Artırma
Annenin sütünün artabilmesi için her şeyden önce sakin ve huzurlu olması ve böyle bir ortamda bulunması şarttır. Bebeğiniz için endişelenmeniz çok doğal öncelikle sakince yazıyı okumanız ve dikkatlice uygulamanız faydanıza olacaktır.

Morali Yüksek Tutmak
Annelik genel olarak ilk günlerde çok zor gelebilir. Bu dönemler bebekler sık sık ağlar, sürekli emer, kucakta olmak ister. Öncelikle bunun hep böyle olmayacağı bilinmelidir. Anneler sütünün yetmediği kanısına en çok bu aşamada varırlar. Sütünün yetmediğini düşününce annenin morali bozulur. Öncelikle annenin çocuğuna bakamadığı düşüncesini kafasından atması ve moralini düzeltmesi gereklidir.

Bebeği Sık Sık Emzirmek
Emzirmeyi ekstra sıklaştırmaya çalışmalısınız. Gün içinde bebeğin ihtiyacı olmadığını düşünseniz bile emzirin. Bebeğinizin kaç dakika emdiğine bakmayın, istedikçe emzirmeye özen gösterin. Emzirmeler bazen 5-10 dakika gibi kısa sürse de bazı emzirmeler 30 dakikaya kadar çıkabilir. Sabırlı olmalısınız.

Bebeğin Memeyi Doğru Yakaladığından Emin Olun
Annelerin sütlerini yetersiz sanmalarının en büyük nedenidir. Bebeği emzirirken meme ucunun değil ucun çevresindeki siyah kısım tamamen bebeğin ağzına girmelidir. Eğer bebek memeyi doğru ememiyorsa memede süt bulunsa bile yeteri kadar ememeyecektir. Eğer memedeki süt tamamen boşaltılırsa sütün yapımı artacaktır.

İki Memeden Ayrı Ayrı Emzirin
Bir emzirmede meme değiştirilirse iki memedeki süt boşalacağından sütün artmasına katkı sağlar. Bebek çok kısa süre emiyor ve emerken uykuya hızlı dalıyorsa meme değiştirmek bebeği uyararak daha güçlü emmesini sağlar. Bu şekilde annenin süt yapımı artmış olur.

Memeyi Sürekli Vermek
Anneler genelde bebekleri huzursuz olunca bebeği emzirmeye daha yatkın olurlar. Bebek huzursuz olmadan bebeğe memenizi vermelisiniz. Huzursuz olduğunda ise ilk olarak meme verme yöntemini kullanmalısınız.

Mama Kullanmayın
Doktor tavsiyesi almadan mama kullanmamalısınız. Bebek direk emmeyi bilerek doğar ve büyümeye başlar. Doyması için sadece anne sütü yeterlidir. İlk haftalarda yeni emen bebeğinize emzik ya da biberon vermeniz bebeğinizin kafasını karıştırabilir. Bu yüzden ilk aylarda bunları kullanmayın.

Sütü Sağın
Bebeğiniz çok güçlü emmiyor olabilir. Bu durumda meme tam boşalmayacağından sütünüzün artmaması doğaldır. Emzirmeden sonra kalan sütün alınması ve süt pompasını kullanmak süt artışını pozitif etkiler. Pompa ile kalan sütü alırken süt akmasa bile 3-5 dakika bu işleme devam etmeniz süt yapımına katkı sağlar.

Bol Bol Dinlenin
Anneler uyumaya ve dinlenmeye çok dikkat etmelidir. Doğduğu ilk günlerde bebek gece gündüzü ayırt edemediğinden sürekli emer. Bu sürecin içinde anneler uyumakta zorlanırlar. Lütfen güvendiğiniz kişilerden yardım alarak uyumaya çalışın. Süt artışınıza katkısı büyük olacaktır.

Bol Bol Sıvı Aldığınıza Emin Olun
Yeterli derecede sıvı almak anne sütü çok önemlidir. Unutmamalısınız ki anne sütünün %85’i sudan oluşmaktadır. Yeteri derecede su içmek annenin sütünü arttıracaktır. Bir anne günde 3 LT sıvı almalıdır. Su dışında başka sıvı içeceklerde tüketilebilir fakat bu içecekler suyun yerine kullanılmamalıdır.

Beslenmenize Önem Verin
Yeterli ve çeşitli besin almak süt artışı için önemlidir. Anneler doğumdan sonra aldıkları kiloları vermek için diyet yaparlar. Az yemek yenmesi ve yetersiz kalori almak annenin sütünü olumsuz etkileyen durumlardandır. Bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuza danışmalısınız.

Süt Arttırıcı Kullanın
Anne sütünü artırmak için yiyecek, içecek veya ilaç kullanılabilir. Bu süt arttırıcıların ismine genel olarak galaktalog denir. Bu ilaç içinde birçok bitkiyi barındırır. (Isırgan otu, rezene çayı, yulaf, kuruyemiş vb.) Bunu kullanarak sadece süt artışı beklemek saçma olur. Öncelikli olan bebeği sık sık emzirmektir. Kullanmadan önce doktora danışmanız da faydalı olabilir.